Advertentie

OPEC+ probeert met uitstel productieverhoging olieprijs te stutten

De Saoedische minister van Energie Abdulaziz bin Salman. ©REUTERS

Het oliekartel OPEC+ verdaagt de geplande verhoging van de olieproductie met drie maanden tot april. De oliemarkt is niet onder de indruk.

De landen van de OPEC en hun bondgenoten hebben donderdag al voor de derde keer een voorziene verhoging van de olieproductie uitgesteld. Bovendien wordt die productiestijging over een langer dan geplande periode uitgesmeerd. De beperking van het aanbod moet de olieprijs opkrikken.

Advertentie

De olieprijs zakte sinds de piek van begin april met zowat 20 procent en schommelt de jongste weken tussen 70 en 75 dollar per vat. Die prijs is te laag om de begrotingen van de OPEC+-landen in evenwicht te krijgen. De landen van het kartel proberen al geruime tijd de olieprijs te ondersteunen en hebben daarom sinds 2022 de productie met 5,9 miljoen vaten per dag verminderd. Een vat is 159 liter.

De olieprijs zakte sinds de piek van begin april met zowat 20 procent.

Hoewel de olieprijs relatief laag is, wordt de productiebeperking vanaf de lente geleidelijk teruggedraaid. Acht landen van het kartel zullen vanaf april 2025 over een periode van 18 maanden geleidelijk de productie met 2,2 miljoen vaten per dag verhogen. Tot nu was voorzien om de productie in een kortere periode van twaalf maanden met 2,2 miljoen vaten per dag op te trekken. De resterende productiebeperking van 3,7 miljoen vaten per dag wordt met een jaar verlengd tot eind 2026.

Overaanbod

De beslissing om de verhoging van de olieproductie uit te stellen had weinig of geen impact op de olieprijs. Brent-olie noteerde donderdag rond 18 uur op 72,3 dollar per vat, even hoog als woensdagavond. De olieprijs is laag omdat de vraag vanuit China lager is dan verwacht en het aanbod uit de VS, Brazilië en Canada stijgt.

De oliemarkt stevent af op een overaanbod in 2025.

Internationaal Energieagentschap

De oliemarkt stevent af op een overaanbod in 2025, zelfs als de OPEC+-landen de productie niet verhogen, waarschuwt het Internationaal Eneregieagentschap. De Amerikaanse banken Citigroup en JPMorgan Chase voorspellen dat de olieprijs onder 70 dollar per vat zal dalen, zelfs bij een verlenging van de productiebeperking.

De oliemarkt kijkt nu uit naar de plannen van Donald Trump. De verkozen Amerikaanse president heeft gezegd dat hij de druk op de olie-uitvoer van Iran wil verhogen. Als het aanbod uit Iran vermindert, kunnen de andere OPEC+-landen wat meer produceren zonder een daling van de olieprijs te veroorzaken.

Advertentie
Advertentie

In het nieuws

Alle artikels meer
Colruyt is al sinds de jaren 90 in Frankrijk actief, maar is er niet winstgevend.
Colruyt bevestigt mogelijke verkoop Franse supermarkten
De supermarktketen Colruyt bevestigt verschillende toekomstopties, inclusief een verkoop, te bestuderen voor haar kwakkelende Franse supermarkten.
Gesponsorde inhoud