Advertentie

Franse media dagen sociaal netwerk X voor de rechter

©AFP

Enkele Franse nieuwsmedia, onder meer de kranten Le Monde en Le Figaro, klagen X aan voor het gebruik van hun inhoud zonder ervoor te betalen. Volgens hen heeft het sociale netwerk zich niet aan een eerder gerechtelijk bevel gehouden en zijn ze verplicht om opnieuw naar de rechter te trekken.

De rechtszaak wordt aangespannen door enkele grote Franse mediabedrijven, onder meer de uitgevers van de kranten Le Figaro, Le Monde, Le Parisien en Les Échos. De zaak volgt op vruchteloze pogingen om met X tot een akkoord te komen over de zogenaamde naburige rechten, die verwant zijn aan auteursrechten. Mediabedrijven hebben dankzij een Europese richtlijn het recht om een vergoeding te vragen aan digitale platformen die hun inhoud hergebruiken.

X, het platform van de Amerikaanse techmiljardair Elon Musk, weigerde steevast om daarover te onderhandelen. Eerder dit jaar werd X in kort geding gedagvaard, waarna het platform van de rechter het bevel kreeg om data te verzamelen over het hergebruik van nieuws, met het oog op een financiële regeling. Maar volgens de mediabedrijven heeft X zich niet aan dat bevel gehouden en zijn ze verplicht om opnieuw naar de rechter te trekken.

Advertentie

AI

Een groep van zo’n 50 Franse mediabedrijven spande eerder ook een gelijkaardige rechtszaak aan tegen Microsoft. Met Google en Meta (het bedrijf achter Facebook en Instagram) werden in 2021 en 2022 wel akkoorden gesloten over het gebruik van Franse nieuwsinhoud.

TIP

Alles om u en uw onderneming te laten groeien, leest u in de WAW!-nieuwsbrief

Een wekelijkse dosis inspiratie voor ondernemers

Wekelijks via e-mail - Uitschrijven in één klik

De onderhandelingen over de naburige rechten zeggen nog niets over het gebruik van beschermde inhoud om AI-modellen te trainen en te gebruiken. OpenAI, de ontwikkelaar van de AI-chatbot ChatGPT, sloot daarover al akkoorden met meerdere Engelstalige mediabedrijven. Maar het weigerde om in Frankrijk collectieve onderhandelingen te voeren met twee Franse organisaties die zowat 800 titels vertegenwoordigen.

Advertentie

In het nieuws

Alle artikels meer
Friedrich Merz begint volgende week coalitiegesprekken.
Merz zet eerste stap richting nieuwe Duitse regering
De Duitse christendemocraten van de CDU-leider Friedrich Merz, zusterpartij CSU en de sociaaldemocraten van de SPD hebben hun verkennende gesprekken met succes afgerond en gaan nu praten over een nieuwe coalitie.
Gesponsorde inhoud