Logo
Partner Content biedt organisaties toegang tot het netwerk van De Tijd. De partners zijn verantwoordelijk voor de inhoud.

Vijf vragen en antwoorden over factorbeleggen

Levi Sarens uit, Head of Investment Management bij Nagelmackers ©Christophe Ketels

Een hoger rendement en een lager risico: dat willen we allemaal. Als je de principes van factor investing toepast, zet je alvast een stap in de juiste richting. Ontdek wat deze strategie inhoudt en hoe je ze toepast.

1. Wat is factor investing?

Factor investing of factorbeleggen is een strategie waarbij je specifieke kenmerken of factoren identificeert. Die factoren probeer je dan systematisch te benutten om een hoger rendement te genereren of risico's beter te beheren. ‘Het idee is te beleggen in aandelen die bepaalde kenmerken delen die in bepaalde cycli de markt kunnen outperformen’, legt Levi Sarens uit, Head of Investment Management bij Nagelmackers.

2. Welke factoren kan je bespelen?

Enkele van de meest gangbare zijn waarde, grootte, momentum en kwaliteit. ‘Waarde houdt in dat je aandelen koopt die relatief goedkoop zijn in verhouding tot hun fundamentele waarde, dus bijvoorbeeld met een lage koers-winstverhouding. Grootte verwijst naar small caps, mid caps en large caps. In sommige omstandigheden kunnen kleinere bedrijven hogere rendementen bieden dan grotere bedrijven en omgekeerd. Momentum is dan weer gebaseerd op de veronderstelling dat aandelen die recent goed presteerden, dat in de nabije toekomst waarschijnlijk blijven doen. Kwaliteit richt zich op bedrijven met sterke balansen, stabiele inkomsten en hoge winstgevendheid.’ Andere factoren zijn onder meer lage volatiliteit, dividendbeleid, inkoop van eigen aandelen, ESG-score, liquiditeit, enzovoort.

Advertentie

3. Kan je met factorbeleggen de markt verslaan?

‘Ja, factorbeleggen heeft het potentieel om de markt te verslaan. Door systematisch in te spelen op specifieke factoren die historisch geassocieerd zijn met outperformance in welbepaalde beurscycli, kunnen beleggers proberen hogere rendementen te behalen dan de bredere markt. Maar het is belangrijk om te beseffen dat er geen garanties zijn. Factoren kunnen in verschillende marktomstandigheden anders presteren.’

Vaak denken beleggers dat hun beleggingen voldoende gespreid zijn, maar in de praktijk is dat niet altijd het geval

Levi Sarens
Head of Investment Management bij Nagelmackers

4. Hoe kan je dat concreet doen?

Door effecten te kiezen die een sterke blootstelling hebben aan de gewenste factoren. Dat kan met individuele aandelenselectie, met factor-ETF's of beleggingsfondsen. ‘Wij werken vaak met ETF’s omdat ze lage beheerskosten hebben en je heel gericht een factor kan uitspelen’, gaat Levi Sarens door. ‘Zo zijn er low volatiitly-ETF’s, momentum-ETF’s, value-ETF’s, enzovoort. ‘Met een ETF kan je ook snel schakelen. Het is natuurlijk belangrijk om je beleggingen geregeld te herzien en tactisch bij te sturen. In een paar weken of zelfs dagen kan het tij helemaal keren, zoals in juli nog gebeurde. Toen zagen we een duidelijke en snelle rotatie van momentum naar value en small caps.’

5. Welke plaats geef je factorbeleggen in je portefeuille?

Factor investing is een strategie die je kan toepassen naast andere strategieën, zoals beleggen in regio’s, sectoren, thema’s, trends, enzovoort. De ene hoeft de andere niet uit te sluiten. ‘Het is een manier om een extra laag flexibiliteit en risico- en rendementsbeheer toe te voegen. Bij de portefeuilles die we voor onze cliënten beheren, kijken we dus niet alleen welke sectoren, thema’s of regio’s we over- of onderwegen, maar ook welke factoren we over- of onderwegen’, verklaart hij.

Factorbeleggen is een slimme manier om te diversifiëren. ‘Vaak denken beleggers dat hun beleggingen voldoende gespreid zijn, maar in de praktijk is dat niet altijd het geval. Neem de S&P 500. Beleg je in die index, dan beleg in 500 bedrijven. Alleen: de Magnificent Seven zijn in hun eentje al goed voor 30 procent van de weging. Zo krijg je een vals gevoel van diversificatie, terwijl je tegelijk heel sterk concentreert op de momentum-factor, waarbij de winnaars blijven winnen en dus ook groter worden. Dat is prima zolang momentum de dominante factor is, maar het tij kan keren …’



Advertentie
Advertentie
Lees verder
Logo
Partner Content biedt organisaties toegang tot het netwerk van De Tijd. De partners zijn verantwoordelijk voor de inhoud.