Logo
Tijd Connect biedt organisaties toegang tot het netwerk van De Tijd. De partners zijn verantwoordelijk voor de inhoud.

Stuw België weer richting Europese top

Frederic Clais, voorzitter pharma.be ©Marco Mertens

België behoort tot de meest welvarende landen in de wereld en dat willen we zo houden. De biofarmaceutische industrie kan en wil een belangrijke bijdrage leveren aan de uitdagingen die op ons land afkomen. Belgische patiënten moeten kunnen rekenen op een snelle, brede en duurzame toegang tot nieuwe geneesmiddelen die de sector voortdurend ontwikkelt, vindt Frederic Clais, de voorzitter van pharma.be.

Ons land scoort slecht in vergelijking met veel Europese landen. Van de 168 geneesmiddelen die het EMA in de periode 2018 tot 2021 toeliet, werden er in ons land maar 85 terugbetaald, amper 51 procent dus. België staat nu op de zestiende plaats van de 37 onderzochte landen, tegenover de twaalfde plaats vorig jaar. Belgische patiënten hebben aanzienlijk minder toegang tot innovatieve geneesmiddelen dan in vergelijkbare landen, blijkt uit de WAIT-indicator van EFPIA.

Terugbetaling is in België een complex proces en de kans op terugbetaling voor de bedrijven is gering. Kleinere bedrijven hebben niet altijd de middelen om in verschillende landen tegelijk een terugbetalingsaanvraag in te dienen en geven de voorkeur aan landen waar de terugbetalingsprocedure minder omslachtig en sneller verloopt, zoals Duitsland, Denemarken, Zwitserland, Oostenrijk of Nederland.

Advertentie

Belgische patiënten hebben aanzienlijk minder toegang tot innovatieve geneesmiddelen dan in vergelijkbare landen.

Frederic Clais
voorzitter pharma.be

België loopt ook achter in de tijd die verloopt tussen de toelating van het EMA om een geneesmiddel op de markt te brengen en de terugbetaling. In 2021 lagen er gemiddeld 546 dagen tussen de vergunning en de daadwerkelijke terugbetaling. Maar liefst achttien landen doen het beter dan België, zoals onze buren Duitsland, Nederland, Frankrijk, Luxemburg en het Verenigd Koninkrijk. 

Het is van essentieel belang dat we een stabiel en voorspelbaar beleidskader hebben voor de beoordeling van nieuwe geneesmiddelen. We moeten dringend werk maken van een snelle en brede terugbetaling voor patiënten die de waarde van het geneesmiddel weerspiegelt. Als welvarend, innovatief land met een sterk biofarmaceutisch ecosysteem moeten we uit de middenpositie en tot de top in Europa behoren. We moeten streven naar de best mogelijke gezondheidszorg en behandelingsopties voor de Belgische patiënt.

Advertentie
Lees verder
Logo
Tijd Connect biedt organisaties toegang tot het netwerk van De Tijd. De partners zijn verantwoordelijk voor de inhoud.