Mijn geld Het antwoord op al uw geldvragen
Advertentie

Uw pensioenspaarfonds bracht dit jaar al 560 euro op

De dynamische pensioenspaarfondsen genoten in de eerste helft van 2017 van de beurshausse. Ze blijven de rest van het jaar fors inzetten op aandelen, maar ‘selectiviteit is geboden’.
©Photo News

Over de eerste zes maanden van 2017 steeg de Bel20 met 5 procent en behaalden Belgische overheidsobligaties een nulrendement. Dat verschil uit zich in de prestaties van de dynamische (vooral aandelen) en defensieve pensioenspaarfondsen (vooral obligaties). Ze brachten sinds begin dit jaar gemiddeld respectievelijk 5,5 en 2,2 procent op.

Omdat dynamische fondsen een marktaandeel van 70 procent hebben, ligt het gemiddeld gewogen rendement sinds begin dit jaar op 4,8 procent. Concreet betekent dat bij de ruim 1,5 miljoen spaarders een toename van het gemiddelde vermogen met 560 euro tot 12.240 euro.

Advertentie
©Mediafin

VDK Pension Fund leidt het voorlopige halfjaarklassement met een rendement van 6,6 procent. Daarbij hoort de kanttekening dat het fonds wekelijkse inventariswaarden publiceert. Wegens de forse winstnemingen op de beurzen in de laatste dagen van juni, leidt dat tot een vertekening.

Sinds vorig jaar doen we een inhaalbeweging tegenover andere fondsen.

vdk pension fund

Toch valt de prestatie op. Het fonds stond door het laagste rendement op vijf jaar (7,7%) lang bekend als het lelijke eendje. Het is bijvoorbeeld het enige dynamische fonds dat geen positief advies krijgt van Test-Aankoop Invest. ‘Sinds vorig jaar doen we een inhaalbeweging tegenover de andere fondsen. Dit jaar hebben we de positie in obligaties beperkt en meer dan gemiddeld in aandelen geïnvesteerd. Daarbij kiezen we voor kwalitatieve groeibedrijven die goed scoren voor duurzaamheid’, klinkt het bij VDK. In de recentste maandfiche van het fonds valt het aandeel Melexis op als topdriepositie. Sinds september 2015 is het financieel beheer overgedragen aan Degroof Petercam Asset Management.

Pricos

Mocht VDK Pension Fund met een dagelijkse notering werken, dan was ongetwijfeld het Pricos-fonds van KBC de primus met een rendement van 6,5 procent. Met 4,6 miljard euro onder beheer is het het grootste pensioenspaarfonds. Eind mei zat het fonds voor 67 procent in aandelen, met het Duitse farma- en bestrijdingsmiddelenconcern Bayer als grootste positie (gewicht van 1,3 procent).

spelregels

Pensioensparen kunt u doen via een fonds of een verzekering. Het vormt de derde pijler in de pensioenopbouw, boven op het wettelijk pensioen (1ste pijler) en het sparen via de werkgever (2de pijler). Ruim 1,5 miljoen Belgen kiezen voor een fonds. U kunt kiezen tussen een dynamisch (circa 2/3 aandelen) of defensief (circa 2/3 obligaties) fonds, of iets er tussenin.

Bij een storting tot 940 euro per jaar geniet u een fiscaal voordeel van 30 procent. Bij maandelijkse stortingen van 78,33 euro koopt u ook op beursdieptepunten.

U betaalt een taks van 8 procent wanneer u 60 jaar wordt. Als u voor 60 jaar uitstapt, is er een straftaks van 33 procent.

U kunt pensioensparen tot uw 65ste verjaardag. Uitstappen kan gelijk wanneer. In geval van overlijden wordt het fonds verkocht en komt de opbrengst in de nalatenschap terecht.

Minister van Financiën Johan Van Overtveldt (N-VA) wil de fiscale aftrek voor pensioensparen opkrikken.

Onderaan zien we de zusterfondsen Star Fund en Record Top Pension, met een rendement van 4,1 procent sinds begin dit jaar. ‘Jullie zetten ons bij de dynamische fondsen. Maar eigenlijk zouden we met circa 60 procent aandelen tussen de dynamische en de neutrale moeten staan’, legt strateeg Steven Steyaert uit. Ter vergelijking: bij VDK Pension Fund lag het aandelengewicht eind mei op 72,8 procent. Het wettelijke maximum ligt op 75 procent.

Star Fund is een van de pioniers met 4 miljard euro onder beheer. ‘In obligaties nemen we ook minder risico’s dan sommige concurrenten’, vervolgt Steyaert.

Advertentie
TIP

Slim omgaan met uw portemonnee?

Schrijf u nu in voor de dagelijkse De Tijd Geldtip.

Elke dag (ma.-vrij.) via e-mail - Uitschrijven in één klik

Selectiviteit

Voor de tweede helft van 2017 rekenen de beheerders op bijkomende winsten uit aandelen. ‘De economie in de VS blijft goed presteren. We zijn overtuigd van onze overweging in aandelen (grotere positie dan normaal, red.) wegens het gestage economisch herstel in Europa en de verbeterende bedrijfscijfers. We gaan ervan uit dat de Europese aandelen het nog enkele kwartalen goed kunnen doen’, zegt Johan Van Geeteruyen, bij Degroof Petercam Asset Management al sinds jaar en dag de beheerder van het Argenta Pensioenspaarfonds.

Van Geeteruyen waarschuwt echter ook: ‘Selectiviteit is van primordiaal belang wegens het gevaar op een snelle ‘tapering’ in Europa.’ Tapering staat voor de geleidelijke afbouw van het soepele monetaire beleid. Dat kan de rente fors hoger sturen, met alle gevolgen van dien.

Van Geeteruyen heeft in het fonds kwalitatieve midcaps van Italië opgenomen. ‘Die worden sinds begin dit jaar geruggensteund door de introductie van een fiscaal aantrekkelijk spaarplan (PIR - Piani Individuali di Risparmio).’ Voorts kiest hij voor bankaandelen, ‘met dien verstande dat we enkel de sterkste en gezondste banken selecteren’. Eind mei waren KBC, ING en BNP Paribas topvijfposities, leert de jongste maandfiche.

‘Het beeld blijft positief voor risicovolle beleggingen, vooral aandelen’, zegt Steyaert (Star Fund). ‘Er is nog steeds sprake van een cyclisch herstel en de mondiale groei is evenwichtiger geworden. Maar de economische cijfers zijn niet langer beter dan verwacht en de hoop op groeiverbeterende hervormingen in de VS is de jongste maanden sterk afgenomen.’

‘Bijgevolg lijkt het ons verstandig binnen risicovolle beleggingen licht op te schuiven van groei naar inkomen. Zo leggen we de nadruk op vastgoedaandelen en op risicovolle obligaties. Voor aandelen hebben we een voorkeur voor niet-Amerikaanse markten en blijft de banksector onze favoriete sector’, besluit Steven Steyaert.

Advertentie
Lees verder
Advertentie
Advertentie
Advertentie
Gesponsorde inhoud